Textové súbory
V predchádzajúcej kapitole sme sa naučili pracovať s textovou plochou. Ak sme chceli vytvoriť nejaký súbor, museli sme ho uložiť pomocou príkazu SaveToFile. Teraz sa naučíme iný spôsob ako pracovať s textovými súbormi.
Budeme využívať špeciálny druh údajového typu - TextFile, ktorý označuje textový súbor uložený niekde na disku. Premennú tohto údajového typu si zadeklarujeme rovnako ako iné premenné, s ktorými sme doteraz pracovali. Táto premenná však nebude textový súbor obsahovať, bude iba sprostredkovateľom. Aby premenná bola spojená s nejakým súborom, musíme jej ho priradiť pomocou príkazu AssignFile(premenná, názov_súboru);. Následne chceme začať s daným súborom pracovať. Najskôr si ho chceme otvoriť. Teraz sa musíme rozhodnúť, či budeme z daného súboru iba čítať alebo budeme do neho aj zapisovať. Ak chceme iba čítať použijeme príkazy:
Reset(premenná); otvorí sa súbor, z ktorého budeme iba čítať
Readln(premenná, reťazcová premenná); samotné čítanie súboru
Ak chceme do súboru aj zapisovať, použijeme odlišné príkazy:
Rewrite(premenná); otvorí sa súbor, do ktorého budeme môcť zapisovať
Writeln(premenná, text); zapisovanie do súboru
Vidíme, že je rozdiel medzi otvorením súboru len na čítanie a aj na zapisovanie. Jeden príkaz však majú oba typy príkazov rovnaký a to zatvorenie súboru - CloseFile(premenná);. Po každej práci so súborom ho nesmieme zabudnúť zatvoriť, inak sa zmeny nevykonajú.
Ukážeme si prácu s textovým súborom na nasledujúcom príklade. Pomocou jedného tlačidla si súbor vytvoríme, zapíšeme doň niekoľko riadkov a nezabudneme ho zatvoriť. Druhé tlačidlo zase súbor otvorí, prečíta zapísaný text, zobrazí ho na textovej ploche a opätovne ho zatvorí. Zároveň sa nám v priečinku s projektom vytvorí textový dokument.
Použili sme príkaz Eof(subor) (z anglickej skratky End Of File), ktorý hľadá koniec dokumentu, teda nemusíme poznať presný počet jeho riadkov a všetky nám ich vypíše.