Štruktúrovaný údajový typ Pole

Doteraz sme sa pri našej práci v Lazaruse stretli s jednoduchými typmi premenných, ktoré boli typu celočíselného (Integer), reálneho (Real) alebo znakového (String). Tieto boli schopné si zapamätať len jednu konkrétnu hodnotu, ktorá sa dala prepísať, ale nedala sa nijako rozšíriť o ďalšie samostatné hodnoty.

Teraz začneme pracovať so štruktúrovaným údajovým typom premenných, ktorý sa nazýva Pole (Array). Z kapitoly venujúcej sa údajovým typom vieme, že ide o homogénny údajový typ (hodnoty, ktoré obsahuje sú rovnakého typu). Polia sa najčastejšie používajú pri práci s tabuľkami, postupnosťami, zoznamami hodnôt a pod. S poľami sme sa už stretli pri textovom údajovom type String, kde zadané znaky tvoria samotné pole.

Pole si môžeme predstaviť ako zoznam prvkov ľubovoľného typu s pevne stanoveným počtom prvkov, ktoré ho tvoria. Každý jeden prvok daného poľa musí byť rovnakého stanoveného údajového typu. Každú zložku poľa vieme pomenovať/označiť pomocou indexu (pozície/poradia v poli), ktorý je ordinálneho typu (Integer, Char, Boolean). Index nám hovorí, koľko prvkov bude dané pole obsahovať. Na základe neho dokážeme určiť jeho pozíciu a takisto vieme vybrať predchádzajúcu aj nasledujúcu položku v danom poli. Pri znakových reťazcoch používame celočíselné indexy od 1 po n (počet prvkov), ktoré zapisujeme do hranatých zátvoriek [dolná hranica..horná hranica]. Obe hranice musia mať presnú hodnotu v čase vykonávania príkazu, ktorý využíva dané pole. Nemôže nastať situácia, kedy zadáme interval indexu [1..n], kde n nebude presne určené pred spustením príkazu. Poznáme rôzne druhy polí. My sa budeme venovať jednorozmerným poliam. 

Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky